Sign in to follow this  
Cornel Iulian

[Tutorial] IPS Community Suite (IPS) 4.0

1 post in this topic

In primul rand avem nevoie de un host, unde sa putem urca fisierele scriptului IPS 4 si unde sa putem crea o baza de date si userul ei. (eu am folosit localhost (XAMPP). Voi puteti urca oriunde vreti :D 

Apoi de fisierele IPS4 pe care le descarcati de aici. Daca nu sunteti client, puteti cumpara de aici suita.

Odata urcate fisierele pe host, intram in folderul unde le-am urcat si ne va aparea asta:

Spoiler

ScJjzTn.png

In primul camp completam licenta IPS. O puteti localiza aici . Daca aveti deja forum cu aceasta licenta, adaugati la sfarsit -TESTINSTALL, dupa tutorialul de aici. (O licenta IPS poate fi folosita pe un singur forum)

 

Acceptam conditiile si apasam pe butonul Continue. Vom fi redirectionati pe aceasta pagina:

Spoiler

8dcLWa5.png

Unde putem alege aplicatia default a forumului. Eu am ales Forums. Dupa ce dam click pe Continue, avem pagina unde introducem detaliile despre baza de date:

Spoiler

86OPyAM.png

 

  • Host: de obicei localhost. Sunt insa unele firme webhost unde trebuie sa introduci IP-ul serverului, sau ti se specifica ce trebuie sa introduci cand creezi baza de date (ex: la 000webhost)
  • Username: username-ul care are "Grand Privileges" la baza de date
  • Password: parola username-ului de mai sus
  • Database name: Numele bazei de date la care s-a adaugat utilizatorul de mai sus
  • Table prefix: puteti lasa gol, insa daca aveti pe aceeasi baza de date tabelele de la alt script si doriti sa diferentiati tabelele acelui script de cele ale IPS4, puneti ceva specific, de exemplu ips4_

 

Dupa ce dam click pe continue, ne va aparea pagina unde introducem datele contului de administrator:

Spoiler

QCEx7fr.png

Daca ceea ce am introdus e valid (parolele se potrivesc si adresa email este valida), dam click pe Continue si vor fi create tabelele bazei de  date:

Spoiler

BKSTZwH.png

Dupa ce se incheie procesul de mai sus, si totul decurge normal, vom vedea aceasta pagina:

Spoiler

ZhgH0KK.png

(sursa: pctroubleshooting.ro)

 

Postati aici eventualele nelamuriri :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this